skip to Main Content

Fundacja YOUkraine została założona przez 2 siostry – Ukrainki, które od prawie 20 lat mieszkają w Polsce. Od początku wojny w Ukrainie jesteśmy zaangażowane w działania pomocowe.

fundacjayoukraine@gmail.com

Irina Lechowicz
prezeska fundacji
tel. 505 841 197
(pon-pt. 9.00-17.00)

Mariya Niewiarowska
wiceprezeska fundacji
tel. 607 347 141
(pon-pt. 9.00-17.00)

Kluczowe działania

Maleńka Kraina

Znalezienie pomieszczeń, dostosowanie, przygotowanie pełnej dokumentacji, otwarcie i prowadzenie pierwszego w Polsce Niepublicznego Przedszkola Maleńka Kraina dla 75 dzieci z Ukrainy.

Misja humanitarna

Misja humanitarna w Ukrainę zaopatrując oddziały dziecięce w szpitalach rejonowych i wojewódzkich, porodówki oraz domy dziecka. Transport z Ukrainy do Szczecina ok. 300 dzieci z matkami / wsparcie ok. 4500 tysiąca osób z Ukrainy.

Punkt gastronomiczny

Organizacja punktu gastronomicznego na Dworcu PKP w Szczecinie dla przyjeżdżających osób z Ukrainy.

Dom matek

Organizacja i koordynacja tymczasowego domu dla matek z dziećmi z Ukrainy.

Zespół fundacji

To zespół koordynujący działania Fundacji YOUkraine. Grupa pasjonatów i ekspertów w swych dziedzinach.  Niemal wszyscy wspierają działania fundacji od samego początku, angażując w to swój czas, kompetencje i niejednokrotnie własne ręce. Zależy im na tym, aby pokazać, że solidarność i mobilizacja w słusznej społecznie sprawie, jaką jest działanie na rzecz najmłodszych imigrantów dotkniętych wojną w Ukrainie, przeciwdziała wykluczeniom społecznym oraz daje szansę na równy start w przyszłość.

Irina Lechowicz

prezeska fundacji

mgr. ekonomii, zarządzania oraz marketingu. Dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Maleńka Kraina” dla dzieci z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym. Wieloletni pracownik w UMWZ w Wydział Współpracy Międzynarodowej – współpraca Województwa Zachodniopomorskiego z krajami Europy Wschodniej. Prywatnie mama 3 dzieci w wieku przedszkolnym.

Mariya Niewiarowska

wiceprezeska fundacji

mgr. zarządzania oraz pielęgniarstwa. p.o. Dyrektora Przedszkola Niepublicznego „Maleńka Kraina”. Wieloletnie doświadczenie w Urzędzie Marszałkowskim WZ, obecnie pielęgniarka w szpitalu onkologicznym w Szczecinie. Prywatnie matka 2 dzieci (5 i 7 lat).

Krzysztof Lechowicz

organizacja

Tata Zosi, Czesia i Matyldy. Z zawodu i zamiłowania architekt. Człowiek o niebywale wyszukanym guście estetycznym. W fundacji Youkrine jest od spraw wszelakich. Projektuje, rysuje, maluje, ustawia, przestawia, dźwiga. Pomocny wszędzie tam, gdzie coś nie działa i nie wiadomo co z tym zrobić.

Dr Konrad Smoliński

wsparcie merytoryczne i organizacyjne

Analityk, projektant, aktywista i społecznik na codzień działający na wschodniej ścianie Polski. Kreator wielu projektów społecznych i kulturalnych a od początku wojny w Ukrainie zaangażowany w pomoc humanitarną po obu stronach granicy.