skip to Main Content

Przedszkole „Maleńka Kraina jest inicjatywą czysto oddolną, które powstała i działa tylko i wyłącznie dzięki zwykłym ludziom, którzy dostrzegają to co i jak robimy.

Niepubliczne Przedszkole „Maleńka Kraina” w Szczecinie powstało w ciągu miesiąca, dzięki darczyńcom i ogromnej pracy wolontaryjnej. Działa od 1 października 2022r. Placówka zrzesza i daje zatrudnienie osobom z Ukrainy wykorzystując ich potencjał zawodowy oraz daje bezpieczne miejsce do rozwoju najmłodszych dzieci, wspomaga w swoim działaniu rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji. Do przedszkola uczęszcza 75 dzieci z rodzin uchodźczych, których członkowie (mamy, babcie itp.) działają wolontaryjnie na rzecz podopiecznych. 

Przedszkole w Szczecinie jest pierwszą tego typu placówką w całej Polsce.

Dlaczego przedszkole dla dzieci z Ukrainy?

Dzieci zabrane z bezpiecznych domów, znalazły się w zupełnie nowym i obcym świecie, który trudno im zrozumieć. Założeniem funkcjonowania przedszkola Maleńka Kraina jest stworzenie homogenicznego i bezpiecznego środowiska dla najmniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi. Dzieci otoczone swoim językiem, swoimi zwyczajami, znanymi sobie gestami, dźwiękami, piosenkami i zabawami mogą poczuć się u nas swobodnie i bezpiecznie. W ten sposób chcemy dać im szansę na „dobry start” w a ich matkom na adaptację w nowym otoczeniu.

Wierzymy, że w Maleńkiej Krainie przygotujemy dzieci do wejścia w nowe życie i etap edukacyjny jakim stanie się w przyszłości szkoła, że nabędą właściwej dla wieku pewności siebie, przerobią traumy i będą szczęśliwe…..bo dzieci muszą być szczęśliwe. 

Przedszkole realizuje polską podstawę programową. Przy współpracy z pedagogiem specjalnym, dzieci które tego wymagają, są objęte bieżącą pomocą psychologiczno-pedagogiczną, lub kierowane do właściwej instytucji w celu dalszej diagnozy bądź konsultacji. 

Historia miejsca

Przy wsparciu Pana Prezesa P.B. Calbud – Edwarda Osiny, który nie znając nas (jedynie słysząc od innych ludzi o tym co robimy) już na pierwszym spotkaniu przekazał nam klucze do lokalu (umowa najmu na bardzo korzystnych warunkach), pozwolił działać w zakresie przygotowania całej dokumentacji, zmiany sposobu użytkowania lokalu z ZLIII na ZLII, zatrzymał ważną w regionie budowę, żeby udostępnić ekipę budowlaną, która miała tydzień na dostosowanie 650 m2 do wymogów sanitarnych i PPOŻ oraz co najważniejsze, opłacił w całości inwestycję. My jako fundacja YOUkraine, żeby chociaż częściowo odciążyć Calbud w działaniach, staraliśmy się pozyskać materiały budowlane, włączyć wolontariuszy do pomocy, organizować generalne sprzątanie, zadbać o podstawowe wyposażenie 3 sal dla 75 dzieci wymagane w przedszkolu i dbać, aby zdążyć na czas ze wszystkim. A czasu było nie wiele – zaledwie 3 tygodnie do końca września, aby założyć placówkę oraz zmieścić się w nieprzekraczalnym terminie na złożenie wniosku o subwencję oświatową od 01.01.2023 r. Udało się. 

Kalendarium (w skrócie)

26 sierpnia pierwszy telefon do P.B. Calbud Sp. z o.o. dot. lokalu przy ul. Ściegiennego 29 w Szczecinie

3 września pierwsze oględziny lokalu

15 września przekazanie całego lokalu (650m2) przez Calbud

20 września oficjalnie potwierdzona przez Urząd Miasta zmiana sposobu użytkowania lokalu usługowego na przedszkole (na podstawie przygotowanego projektu plus uzgodnienia z rzeczoznawcami ds higieniczno-sanitarnych i ppoż wraz ze złożeniem dokumentacji w urzędzie miasta)

20-25 września prace remontowe w lokalu 

28-29 września pozytywna opinia Sanepidu i straży pożarnej

30 września pozytywna opinia Wydziału Oświaty UM, oficjalne potwierdzenie uruchomienia niepublicznego przedszkola Maleńka Kraina

3 października grupa 75 dzieci rozpoczyna zajęcia w 3 odpowiednio przystosowanych salach zajęć, jadalni i sali zabaw.

Współpraca

Ponieważ placówka mieści się na parterze budynku wielorodzinnego, ważnym elementem dla nas jest dobrosąsiedztwo. Z myślą o sąsiadach udało się nam już zrobić: 

Wykładzina akustyczna
Pozyskaliśmy wysokiej jakości wykładzinę akustyczną o wartości ok 40 tys zł (od firmy ForboFlooring) oraz zamontować ją we wszystkich salach dla dzieci (współpraca z firmą ABC Podłogi)

Sadzenie i pielęgnacja roślin
Zasadziliśmy i wspólnie z dziećmi pielęgnujemy ok 150 roślin na terenie osiedla (dzięki ofiarności f-my Magnolia)

Sufit akustyczny
Pozyskaliśmy sufit akustyczny o wartości ok 40 tys zł do sal oraz jadalni- od firmy Ecophon Saint Gobain (brakuje jeszcze do części zabawowej (ok. 120m2), która jest przeznaczona na zajęcia muzyczno ruchowe (tzw. wybiegania się). Nie mamy jeszcze możliwości zamontowania go (wycena na ok. 25 tyś zł).

Integracyjny piknik rodzinny
Zorganizowaliśmy integracyjny piknik rodzinny, na który zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy abyśmy mogli poznać się, zaprezentować przedszkole i porozmawiać z matkami i dziećmi z Ukrainy

Warsztaty dla dzieci z sąsiedztwa
Organizujemy też warsztaty dla dzieci z sąsiedztwa, wieczorki degustacyjne kuchni ukraińskiej itp

Temat integracji polsko-ukraiński jest dla nas bardzo ważny. Jesteśmy od 1.09, zrobiliśmy własnymi siłami wiele i wiemy, że przy niewielkim wsparciu możemy jeszcze więcej!

Nasze dotychczasowe współprace:

  • porozumienie z Pomorską Akademią Medyczną, która wspiera nasze dzieci pod względem zdrowotnym. Zadbaliśmy już w pierwszej kolejności o ząbki i pediatrę. 
  • Wydział Pedagogiki zezwolił studentom 4-5 roku odbywać praktyki u nas.
  • Publiczne Przedszkole nr 18 (stosujące na co dzień bardzo ciekawy Plan Daltoński) oraz niemieckie Przedszkole Państwowe w Löcknitz w ramach porozumienia z naszą fundacją podnoszą kwalifikacje naszych nauczycieli zapraszając ich na regularne praktyczne zajęcia w swoich placówkach. ODN organizuje nieodpłatnie specjalistyczne szkolenia dla naszej kadry. Głęboko wierzymy, że one to oddadzą dzieciom, którymi się opiekują na co dzień. 

Potrzeby

Jako pierwsze w Polsce przedszkole niepubliczne do końca roku nie mamy żadnego stałego finansowania zewnętrznego. Jednorazowe wsparcie udało się pozyskać na start. Końcówka roku jest dla nas ciężka.
Oczywiście mogliśmy założyć przedszkole formalnie 1 października 2022r., a otwarcie zaplanować na 1.01.2023, kiedy już będzie wiadomo co z dotacją oświatową na rok 2023, przygotowując na spokojnie wszelkie formalności typu umowy z rodzicami, szukając doposażenia i pisząc wnioski…  Ale to nie jest zwykłe miejsce, zwykłe dzieci i zwykłe matki. Mając świadomość, że idzie zima, że matki nie mogą szukać pracy bo nie mają gdzie zostawić maluszków, że często takich 4-6 latków zostawiają na wiele godzin bez opieki w domu co niestety kończyło się poparzeniami, skaleczeniami… nie zwlekaliśmy ani chwili. 

Sala integracyjna
Marzymy o wyposażeniu sali integracyjnej, pokoju logopedycznego oraz pedagoga specjalnego. Już teraz widzimy ogromny problem z diagnostyką dzieci ukraińskich w Szczecinie i okolicach. Poradnie Psychologiczno-pedagogiczne nie mają pracowników mówiących w języku ukraińskim. Więc my korzystając z naszych wykwalifikowanych ukraińskich wolontariuszy, możliwymi sposobami wspieramy tu na miejscu proces diagnostyczny dzieci przedszkolnych (z naszej, z innych placówek oraz z listy oczekujących maluszków).

Sprzęt wielofunkcyjny
Nie mamy sprzętu wielofunkcyjnego, który umożliwiłby kserowanie nauczycielom materiałów do zajęć itp.

Tablica interaktywna
Marzymy o tablicy interaktywnej dla grupy zerowej (najstarsza grupa – tzw. zerówka realizuje jednocześnie dwie podstawy programowe: polską oraz ukraińską.

Przestrzeni sensoryczno-zabawowej
Mamy 120m2 powierzchni do zagospodarowania. Już nawiązaliśmy kontakt z SENSORYSIAMI z Warszawy, którzy zrobili to na większą skalę. Pomogą nam z projektem. Mamy też chętnych tatusiów do wykonana. Potrzebujemy materiałów do stworzenia tego miejsca (sklejki, poduch, bezpiecznej podłogi itp.) – koszt ok. 65 tyś zł. To miejsce na co dzień zastąpi dzieciom brak placu zabaw a po godzinach funkcjonowania placówki – miejsce do wspólnych integracyjnych zabaw dla chętnych dzieci.

Podsumowanie

Niepubliczne Przedszkole „Maleńka Kraina” w Szczecinie powstało w ciągu miesiąca, dzięki dobroczynności darczyńców i ogromnej pracy wolontaryjnej. Działa od 1 października 2022r. Placówka zrzesza i daje zatrudnienie osobom z Ukrainy wykorzystując ich potencjał zawodowy oraz daje bezpieczne miejsce do rozwoju najmłodszych dzieci, wspomaga w swoim działaniu rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji. Do przedszkola uczęszcza 75 dzieci z rodzin uchodźczych, których członkowie (mamy, babcie itp.) działają wolontaryjnie na rzecz podopiecznych. 

Przedszkole w Szczecinie jest pierwszą tego typu placówką w całej Polsce.

Przyszedł czas na znalezienie środków na utrzymanie tego niezwykłego miejsca. Już pierwszy miesiąc, niełatwy bo adaptacyjny, mamy za sobą. Bez żadnego ogłoszenia wypełniły się listy trzech grup przedszkolnych. Na liście rezerwowej, na dzisiaj, jest już ponad 200 dzieci (nadal bez ogłoszeń). 

Nie możemy zapomnieć, że w tym wszystkim najważniejsze są dzieci, dla których to robimy. To właśnie przez ich okropne opowieści, które słyszymy, rysunki przepełnione bronią, krwią i czołgami, szarpanie za rękaw i szept do ucha: „ciociu, mama dzisiaj znowu płakała w nocy. Może pogadasz z nią, ostatnio to pomogło”… spędzamy w tym miejscu po ok. 15h dziennie, śpimy po 4h i robimy wszystko, co jest możliwe i niemożliwe aby niczemu niewinne dzieci, którym świat runął 24.02.22 miały szanse na normalne dzieciństwo, aby dzieci z zatrzymaniem rozwoju mowy – potrafiły otworzyć się, aby na dźwięk pękającego balonu nie chowały się pod stoliki…

Jako fundacja prowadząca ten niezwykły projekt jesteśmy gotowi zrobić jeszcze więcej, ale bez Waszego wsparcia i Waszej pomocy nie będzie to możliwe. 

Wesprzyj nas